ATV

  Co to jest Quad / ATV?

  Z definicji, quad to pojazd czterokołowy, który głównie przeznaczony jest do sportu oraz jazdy rekreacyjnej. Na rynku dostępne są pojazdy o przeznaczeniu wyścigowym, które zazwyczaj charakteryzują się elastyczniejszym zawieszeniem, większą manewrowością oraz agresywniejszym wyglądem. Oprócz tego, bardzo popularne wśród fanów quadów są quady przeprawowe. Są to pojazdy, które zazwyczaj posiadają większą pojemność silnika oraz moc w porównaniu z quadami sportowymi. Ich docelowe zastosowanie to jazda po nieutwardzonych drogach, lasach, bagnach czy niezagospodarowanych terenach polnych.

  Warto również pamiętać o tym, że alternatywną nazwa dla quadów jest również określenie All Terrain Vehicles, w skrócie „ATV”. Te dwie nazwy są wykorzystywane naprzemiennie i opisują te samy pojazdy. W różnych miejscach lub w różnych sklepach, mogą być różnie nazywane, ale pamiętaj, że zawsze chodzi o ten sam rodzaj pojazdu.

  Do czego służą?

  Profil wykorzystywania pojazdów czterokołowych jest bezpośrednio zależny od potrzeb właściciela. Są to na tyle potężne oraz wytrzymałe pojazdy, że poradzą sobie w najróżniejszych sytuacjach, w których się znajdą. Część użytkowników wykorzystuje te pojazdy do pracy, tak aby usprawnić pewne zadania, które muszą wykonywać na co dzień i przy okazji ułatwić sobie życie. Inni z kolei wykorzystują te pojazdy do rekreacyjnej jazdy w terenie i miłego spędzania wolnego czasu. Często decydują się na dłuższe wyjazdy w trudne tereny, gdzie ich pojazdy będą poddawane do granic możliwości.

  Praca w terenie

  Pojazdy czterokołowe typu quad lub ATV często są wykorzystywane do pracy w terenie. Najczęściej są wykorzystywane przez przedsiębiorstwa oraz osoby prywatne, które zarządzają dużą ilością ziemi i potrzebują pojazdu, który ułatwi wykonywanie codziennych zadań, będzie wartością dodatnią i przełoży się na efektywniejszą pracę w obszarach, do których jest wykorzystywany. Pojazdy o większej masie, które również dysponują większą mocą silnika mogą być często wykorzystywane jako holowniki. Dostępny jest również hak na tylną część pojazdu, który umożliwia podpięcie przyczepy lub innego pojazdu drogowego, który wymaga przetransportowania. Często spotyka się wykorzystanie quadów do uprawy pól lub do odśnieżania dużych placów przy wykorzystaniu akcesoryjnego pługu. Praktycznych zastosowań takiego pojazdu może być bardzo dużo, tylko trzeba dokładnie wiedzieć w jakich warunkach i pod jakim obciążeniem będzie pracował, aby dobrać poprawny model oraz moc.

  Ciekawostką jest to, że quady często są wykorzystywane do ratowania życia oraz patrolowania granic. Quady są bardzo popularne wśród ratowników GOPR-u oraz TOPR-u z uwagi na to, że bez problemów poradzą sobie z różnicowanym terenem oraz zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Quady mają również swoje zagospodarowanie w wojsku, gdzie często są wybierane przez żołnierzy jako preferowane pojazdy to patrolowania granic kraju lub rozległych terenów wojskowych, które są ciężko dostępne dla zwykłego samochodu.

  Jazda rekreacyjna

  Ten obszar zazwyczaj cieszy się największą popularnością wśród właścicieli quadów, którzy głównie kupują te pojazdy w poszukiwaniu nowych doznań i jeszcze większych zastrzyków adrenaliny. Jazda takim pojazdem w mieście lub po utwardzonych drogach nie ma większego sensu, ponieważ nie do tego quad został zaprojektowany i zbudowany. Pełne możliwości quadów lub pojazdów terenowych ATV najlepiej jest sprawdzić w terenie. Im cięższe warunki tym większe szanse na kompleksowe zaprezentowanie działań i funkcjonalności takich pojazdów. Leśne ścieżki, plaże, poligony czy błota to idealne warunki do jazdy quadami. Organizowane są często amatorskie rajdy przełajowe dla quadów, gdzie zawodnicy muszą się zmierzyć z bardzo wymagającymi warunkami jak i z pozostałymi kierowcami.

  Dostępne pojemności

  Aktualnie na rynku dostępne są quady o wielu różnych pojemnościach, co powoduje, że każdy fan czterokołowców znajdzie pojazd, który będzie mu pasował. Najmniejsze dostępne quady posiadają pojemność silnika w graniach 50 cm3. Są to idealne maszyny dla najmłodszych adeptów motoryzacji, którzy dopiero uczą się jeździć. Kolejne najpopularniejsze pojemności to 125 cm3, 250 cm3, 300 cm3, 400 cm3, 500 cm3 czy 700 cm3. Dostępnych pojemności pojazdów jest bardzo wiele co powoduje, że każdy znajdzie pojazd, który zadowoli jego potrzeby.

  Na co zwrócić uwagę?

  Przy podejmowaniu decyzji o zakupie quada bardzo ważne jest to, aby zwrócić uwagę na moc, gabaryty, wagę, pojemność silnika oraz czy wybrany pojazd posiada napęd 4x4. Jeżeli już wiesz jakiego pojazdu szukasz to warto również zapoznać się z ofertą akcesoriów, które są dostępne do konkretnego modelu. Dzięki temu będziesz miał pełną wiedzą na temat możliwości jakie daje dany pojazd z poszczególnymi akcesoriami. To pozwoli Ci na kompleksowe dopasowanie akcesoriów oraz samego pojazdu do Twoich indywidualnych potrzeb. Niezbędnym dodatkiem do quadów jest wyciągarka, którą się montuje na przedniej części ramy pojazdu przy użyciu dedykowanej płyty montażowej. Wysokiej jakości wyciągarki zawsze będą w stanie Ci pomóc wyjść z tarapatów podczas niespodziewanego zakopania się pojazdu w błocie lub gdy trzeba przewieść lub przesunąć ciężki element.

  Bezpieczeństwo

  Bezpieczeństwo to podstawa, zawsze. Podczas jazdy na quadzie musisz być wyposażony w odpowiednią odzież ochronną, kask, buty rękawice oraz ochraniacze. Z uwagi na to, że quadem można jeździć po zróżnicowanych terenach, zawsze istnieje ryzyko tego, że wydarzy się coś niespodziewanego. Jako kierowca zawsze musisz być na to przygotowany i odpowiednio zabezpieczony. Pojazdy czterokołowe również posiadają szereg dopasowanych akcesoriów, które poprawiają bezpieczeństwo pojazdu. Do quad’a można zamontować aluminiowe płyty, które chronią podwozie pojazdu przed zarysowaniami lub uszkodzeniami, które mogą się przytrafić podczas jazdy.

  Brak produktów odpowiadających zapytaniu.

  Masz pytania? tel. 22 355 27 75

  W naszym biurze obsługi klienta pracują prawdziwi pasjonaci, którzy służą swoim doświadczeniem i chętnie doradzą Ci w każdej sprawie!

  • Inpost
  • DPD
  • Paczka w Ruchu
  • Visa
  • MasterCard
  • Przelewy24
  • Blik
  • skycash
  © 2021 MaxiBike.pl - Wszystkie prawa zastrzeżone